V dnešnej modernej dobe sa všetko točí okolo peňazí a výnimkou nie sú ani poistky. Ak ste si zadovážili auto musíte počítať okrem nadobúdacej ceny aj s inými nákladmi. Okrem servisu STK, EK si odložte aj na povinné zmluvné poistenie PZP. Na Slovensku aktuálne ponúka PZP viac ako desať poisťovní.

Čo vplýva na cenu PZP?

Vek vodiča – čím mladší vodič tým drahšie PZP. Z jednoduchého dôvodu a to, že poisťovne mladíkov radia k rizikovým skupinám. Starší vodiči sú naopak skúsenejší a rozvážnejší.

Bydlisko – dôležitým parametrom pre výpočet ceny je aj bydlisko. Šoféri vo väčších mestách vďaka hustej premávke majú oveľa väčšie šance na škodovú udalosť. Oproti tomu vodiči niekde v malej dedinke, kde po ceste okolo kukurice prejde len zopár áut (golfov) denne, minimalizujú svoje šance na havárie.

Výkon auta – objem motora a výkon kW zohrávajú taktiež dôležitú úlohu pri výpočte konečnej ceny poistky. Majiteľ jednolitrovej trojvalcovej fábie výrazne ušetrí na PZP v porovnaní s majiteľom šesťvalcového mercedesu.

Pripoistenia – ak sa rozhodnete pre asistenčné služby alebo pripoistenia pre stret so zverou, čelné sklo, poistenie sedadiel atď. Cena sa Vám logicky navýši.

Frekvencie platieb – tento vstupný parameter sa líši od konkrétnej poisťovne. Niektoré poisťovne však zdvihnú cenu ak si zvolíte štvrťročné či polročné platby.

Záver

Vypočítať cenu PZP pre Váš konkrétny príklad je viac-menej nemožné ak nekontaktujete priamo poisťovňu alebo poisťovacieho makléra. Urobiť tak môžete aj online prostredníctvom PZP kalkulačky. Povinné zmluvné poistenie Vás nemusí stáť majetok. Stačí si porovnať všetky ponuky a vybrať si to najvýhodnejšie.